Description
Mohawk RevWood Plus Elegantly Aged Sandbank Oak. Width: 7.5″. Thickness: 12 mm. Species: Oak. Install: On / Above or Below Grade. Made in USA.
Don't Wait! Sale Ends Soon
Request a free quote or sample today! Our experts will guide you through our flooring options and help you find the perfect fit for your style and budget.
Request a quote or call us for the lowest total price w/ shipping and save big.
Mohawk RevWood Plus Elegantly Aged Sandbank Oak. Width: 7.5″. Thickness: 12 mm. Species: Oak. Install: On / Above or Below Grade. Made in USA.
| Brand | Mohawk |
|---|---|
| Product Line | RevWood Plus |
| Style Name | Elegantly Aged |
| Style Number | CAD80 |
| Color Name | Sandbank Oak |
| Color Code | 01 |
| Species | Oak |
| Surface Texture | Embossed in Register |
| Edge Treatment | GenuEdge® |
| Width | 7.5" |
| Length | 54" |
| Thickness | 12 mm |
| AC Rating | AC4 |
| Sq Ft Per Carton | 16.93 |
| Installation Type | Click |
| Install Where | On / Above or Below Grade |
| Underlayment | Not Attached |
| Locking System | Uniclic® |
| Sub Floor Type | Wood/Concrete |
| FloorScore Certified | TRUE |
| Country of Origin | USA |
| Features | Made in the USA / Easy to Clean / Enhanced Visuals / Fade Resistance / Pet Friendly / Waterproof / Scratch Resistant |
| Technology | All Pet Warranty / WetProtect / Uniclic / GenuEdge |




Reviews
There are no reviews yet.