Description
Shaw Tivoli Plus Delfino. Width: 7″. Thickness: 8 mm. Wear Layer: 12 mil. Installation: DIRECT GLUE/FLOAT. Made in China. Brand: Shaw.
Don't Wait! Sale Ends Soon
Request a free quote or sample today! Our experts will guide you through our flooring options and help you find the perfect fit for your style and budget.
Request a quote or call us for the lowest total price w/ shipping and save big.
Shaw Tivoli Plus Delfino. Width: 7″. Thickness: 8 mm. Wear Layer: 12 mil. Installation: DIRECT GLUE/FLOAT. Made in China. Brand: Shaw.
| Brand | Shaw |
|---|---|
| Application | Resilient Residential |
| Style Name | TIVOLI PLUS |
| Style Number | 0845V |
| Color Name | DELFINO |
| Color Number | 00577 |
| Collection | Luxury Vinyl Classic Series |
| Construction | WPC |
| Width | 7" |
| Length | 48" |
| Plank Thickness | 8 mm |
| Wear Layer | 12 mil |
| Sq. Ft. Per Carton | 18.91 |
| Edge Profile | ACCENT BEVEL |
| Finish | ArmourBead® |
| Underlayment | Attached Pad |
| Installation Method | DIRECT GLUE/FLOAT |
| Installation Grade | Above, On, Below |
| Country Of Origin | China |
Reviews
There are no reviews yet.