Description
Shaw Titan HD Plus Platinum Aged Saddle. Width: 9″. Thickness: 12 mm. Wear Layer: 30 mil. Installation: DIRECT GLUE/FLOAT. Made in Vietnam. Brand: Shaw.
Don't Wait! Sale Ends Soon
Request a free quote or sample today! Our experts will guide you through our flooring options and help you find the perfect fit for your style and budget.
Request a quote or call us for the lowest total price w/ shipping and save big.
Shaw Titan HD Plus Platinum Aged Saddle. Width: 9″. Thickness: 12 mm. Wear Layer: 30 mil. Installation: DIRECT GLUE/FLOAT. Made in Vietnam. Brand: Shaw.
| Brand | Shaw |
|---|---|
| Application | Resilient Residential |
| Style Name | TITAN HD PLUS PLATINUM |
| Style Number | 3302V |
| Color Name | AGED SADDLE |
| Color Number | 07379 |
| Collection | Luxury Vinyl Classic Series |
| Construction | Luxury Vinyl Classic (WPC) |
| Width | 9" |
| Length | 72" |
| Plank Thickness | 12 mm |
| Wear Layer | 30 mil |
| Sq. Ft. Per Carton | 17.96 |
| Edge Profile | ACCENT BEVEL |
| Finish | ScuffResist Platinum |
| Underlayment | Attached IXPE |
| Installation Method | DIRECT GLUE/FLOAT |
| Installation Grade | Above, On, Below |
| Country Of Origin | Vietnam |
Reviews
There are no reviews yet.