Description
Shaw Paragon Tile Plus Bianco. Width: 12″. Thickness: 5.5 mm. Wear Layer: 20 mil. Installation: FLOAT. Made in Vietnam. Brand: Shaw.
Don't Wait! Sale Ends Soon
Request a free quote or sample today! Our experts will guide you through our flooring options and help you find the perfect fit for your style and budget.
Request a quote or call us for the lowest total price w/ shipping and save big.
Shaw Paragon Tile Plus Bianco. Width: 12″. Thickness: 5.5 mm. Wear Layer: 20 mil. Installation: FLOAT. Made in Vietnam. Brand: Shaw.
| Brand | Shaw |
|---|---|
| Application | Resilient Residential |
| Style Name | PARAGON TILE PLUS |
| Style Number | 1022V |
| Color Name | BIANCO |
| Color Number | 01217 |
| Collection | Luxury Vinyl Pro Series |
| Construction | SPC |
| Width | 12" |
| Length | 24" |
| Plank Thickness | 5.5 mm |
| Wear Layer | 20 mil |
| Sq. Ft. Per Carton | 15.83 |
| Edge Profile | ACCENT BEVEL |
| Finish | ScuffResist Platinum |
| Underlayment | EVA Pad |
| Installation Method | FLOAT |
| Installation Grade | Above, On, Below |
| Country Of Origin | Vietnam |
Reviews
There are no reviews yet.