Description
Shaw Pantheon HD+ Natural Bevel Fresco Cream. Width: 7″. Thickness: 8 mm. Wear Layer: 20 mil. Installation: DIRECT GLUE/FLOAT. Made in Thailand. Brand: Shaw.
Don't Wait! Sale Ends Soon
Request a free quote or sample today! Our experts will guide you through our flooring options and help you find the perfect fit for your style and budget.
Request a quote or call us for the lowest total price w/ shipping and save big.
Shaw Pantheon HD+ Natural Bevel Fresco Cream. Width: 7″. Thickness: 8 mm. Wear Layer: 20 mil. Installation: DIRECT GLUE/FLOAT. Made in Thailand. Brand: Shaw.
| Brand | Shaw |
|---|---|
| Application | Resilient Residential |
| Style Name | PANTHEON HD+ NATURAL BEVEL |
| Style Number | 1051V |
| Color Name | FRESCO CREAM |
| Color Number | 02128 |
| Collection | Luxury Vinyl Classic Series |
| Construction | WPC |
| Width | 7" |
| Length | 48" |
| Plank Thickness | 8 mm |
| Wear Layer | 20 mil |
| Sq. Ft. Per Carton | 18.81 |
| Edge Profile | PRESSED BEVEL |
| Finish | ArmourBead® |
| Underlayment | EVA Pad |
| Installation Method | DIRECT GLUE/FLOAT |
| Installation Grade | Above, On, Below |
| Country Of Origin | Thailand |
Reviews
There are no reviews yet.