Description
Shaw Infinite SPC 4 Raconteur. Width: 7″. Thickness: 6 mm. Wear Layer: 20 mil. Installation: FLOAT. Made in Vietnam. Brand: Shaw.
Don't Wait! Sale Ends Soon
Request a free quote or sample today! Our experts will guide you through our flooring options and help you find the perfect fit for your style and budget.
Request a quote or call us for the lowest total price w/ shipping and save big.
Shaw Infinite SPC 4 Raconteur. Width: 7″. Thickness: 6 mm. Wear Layer: 20 mil. Installation: FLOAT. Made in Vietnam. Brand: Shaw.
| Brand | Shaw |
|---|---|
| Application | Resilient Residential |
| Style Name | INFINITE SPC 4 |
| Style Number | 3101V |
| Color Name | RACONTEUR |
| Color Number | 07195 |
| Collection | Luxury Vinyl Pro Series |
| Construction | Luxury Vinyl Pro (SPC) |
| Width | 7" |
| Length | 48" |
| Plank Thickness | 6 mm |
| Wear Layer | 20 mil |
| Sq. Ft. Per Carton | 23.63 |
| Edge Profile | PB |
| Finish | ScufResist® |
| Underlayment | Acoustic Backing |
| Installation Method | FLOAT |
| Installation Grade | Above, On, Below |
| Country Of Origin | Vietnam |
Reviews
There are no reviews yet.