Description
Shaw Briard Ecru Maple. Width: 9″. Thickness: 6.5 mm. Wear Layer: 20 mil. Installation: FLOAT. Made in United States. Brand: Shaw.
Don't Wait! Sale Ends Soon
Request a free quote or sample today! Our experts will guide you through our flooring options and help you find the perfect fit for your style and budget.
Request a quote or call us for the lowest total price w/ shipping and save big.
Shaw Briard Ecru Maple. Width: 9″. Thickness: 6.5 mm. Wear Layer: 20 mil. Installation: FLOAT. Made in United States. Brand: Shaw.
| Brand | Shaw |
|---|---|
| Application | Resilient Residential |
| Style Name | BRIARD |
| Style Number | 3128V |
| Color Name | ECRU MAPLE |
| Color Number | 07389 |
| Collection | Pet Perfect Luxury Vinyl |
| Construction | Luxury Vinyl Pro (SPC) |
| Width | 9" |
| Length | 60" |
| Plank Thickness | 6.5 mm |
| Wear Layer | 20 mil |
| Sq. Ft. Per Carton | 22.63 |
| Edge Profile | MICRO BEVEL |
| Finish | PawDefense® |
| Underlayment | Attached Pad |
| Installation Method | FLOAT |
| Installation Grade | Above, On, Below |
| Country Of Origin | United States |
Reviews
There are no reviews yet.