Description
Shaw Aspire Natural Bevel Summit Grey. Width: 9″. Thickness: 8 mm. Wear Layer: 20 mil. Installation: FLOAT/GLUE. Made in Vietnam. Brand: Shaw.
Don't Wait! Sale Ends Soon
Request a free quote or sample today! Our experts will guide you through our flooring options and help you find the perfect fit for your style and budget.
Request a quote or call us for the lowest total price w/ shipping and save big.
Shaw Aspire Natural Bevel Summit Grey. Width: 9″. Thickness: 8 mm. Wear Layer: 20 mil. Installation: FLOAT/GLUE. Made in Vietnam. Brand: Shaw.
| Brand | Shaw |
|---|---|
| Application | Resilient Residential |
| Style Name | ASPIRE NATURAL BEVEL |
| Style Number | 3381V |
| Color Name | SUMMIT GREY |
| Color Number | 05236 |
| Collection | Luxury Vinyl Classic Series |
| Construction | WPC |
| Width | 9" |
| Length | 60" |
| Plank Thickness | 8 mm |
| Wear Layer | 20 mil |
| Sq. Ft. Per Carton | 22.42 |
| Edge Profile | NATURAL BEVEL |
| Finish | ScuffResist Platinum |
| Underlayment | EVA Pad |
| Installation Method | FLOAT/GLUE |
| Country Of Origin | Vietnam |
Reviews
There are no reviews yet.